Anne ve Bebek Sağlığı Konusunda Tüm Bilgiler

İbuprofen ve Parasetamol Arasındaki Fark Nedir?

Ağrı vurduğunda, birçok insan için ilk tepki, reçetesiz satılan (OTC) bir ilaca ulaşmaktır. Ama ihtiyacınız olan parasetamol veya ibuprofen mi?

Parasetamol ve ibuprofen, baş ağrısı, adet ağrısı, artrit, sırt veya boyun ağrısının neden olduğu hafif ila orta dereceli ağrıyı tedavi etmek için kullanılan reçetesiz ilaçlar üzerinde yaygındır. Parasetamolün esas olarak beyinde ve omurgada merkezi olarak hareket ettiği düşünülürken, ibuprofen esas olarak ağrı bölgesinde çalışır.

Parasetamol nedir?

Parasetamol, ağrı ve ateşi tedavi etmek için kullanılan farmasötik bir ilaçtır. Kodein gibi diğer ilaçlarla karıştırıldığında şiddetli ağrıyı tedavi edebilir ve antihistaminikler ve dekonjestanlarla birleştirildiğinde soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılabilir.

Parasetamol Kullanımları
Parasetamol şunları tedavi etmek için kullanılabilir:

  • Baş ağrıları (örneğin migren, gerilim tipi baş ağrıları)
  • Kas ağrısı (örn. incinmeler ve burkulmalar, spor yaralanmaları)
  • Sırt ağrısı
  • Diş ağrıları
  • Artrit (osteoartrit dahil)
  • Soğuk algınlığı ve grip
  • Ateş

Parasetamol tabletler, kapsüller, çözünür tozlar, sıvılar ve fitiller halinde mevcuttur.

İbuprofen ve Parasetamol Arasındaki Fark Nedir?

Parasetamol Nasıl Çalışır?

Parasetamol vücutta prostaglandinlerin ve COX enzimlerinin üretimini engeller. Bunlar ağrı, ateş ve iltihaplanmayı destekleyen kimyasallardır. Parasetamol, ağrı sinyallerinin sinir iletimini azaltır ve beyin ve omurgada merkezi olarak hareket ettiği için ateşi düşürür. Parasetamol karaciğerde işlenir.

Bazı parasetamol ürünleri hızlı etkili veya hızlı emilim olarak pazarlanmaktadır. Bu ilaçlar sodyum bikarbonat veya kafein içerir, bu nedenle daha hızlı ağrı kesici sağlamak için daha hızlı emilirler.

Parasetamolün Yan Etkileri
Parasetamol almanın yan etkileri arasında uyuşukluk, yorgunluk, deri döküntüleri ve kaşıntı bulunur. Çocuklar ayrıca düşük kan şekeri ve titreme yaşayabilir.

Düzenli kullanım, yorgunluk, anemi, karaciğer ve böbrek hasarı, nefes darlığı ve parmaklarda ve dudaklarda mavi bir renk tonu gibi bir dizi potansiyel yan etkiye sahiptir.

Doz aşımı karın ağrısı, kusma, karaciğer sorunları, nöbetler, koma ve ölüme neden olabileceğinden talimatları takip etmek önemlidir. Doz aşımı meydana gelirse acil tıbbi tavsiye alınmalıdır. Ölüm, aşırı dozdan dört gün sonra ortaya çıkabilir.

Parasetamol, bir kişinin boyutuna, ağırlığına, diğer ilaçların kombinasyonuna, tüketilen miktara ve parasetamolün ne sıklıkla alındığına bağlı olarak herkesi farklı şekilde etkiler.

Panadol’u Ne Kadar Süre Kullanabilirim?
Güvenli olduğuna dair tıbbi tavsiye almadığınız sürece, Parasetamol ürünleri birkaç günden fazla kullanılmamalıdır. Uzun süreli kullanım zararlı olabilir, bu nedenle ağrı veya ateş birkaç gün içinde azalmazsa tıbbi yardım almalısınız.

İbuprofen nedir?

İbuprofen, orta derecede ağrı, ateş, iltihaplı doku, romatoid artrit ve sırt ağrısını tedavi etmek için kullanılan steroid olmayan bir anti-inflamatuar ilaçtır (NSAID). İbuprofen tabletler, kapsüller, çözünür tozlar, sıvılar ve fitiller halinde mevcuttur.

İbuprofen, üç aylıktan büyük, 5 kg’dan ağır olan çocuklarda etkili bir ağrı kesici ve ateş ilacıdır. Çocuğunuz için doğru dozu dikkatlice kontrol edin ve çocuğunuz astım hastasıysa ibuprofenden kaçının. İbuprofen’i yalnızca kesinlikle gerekli olduğunu düşünüyorsanız kullanın ve bunu dikkatli ve kutuda belirtildiği şekilde yapın.

İbuprofen aşağıdakileri tedavi etmek için kullanılabilir:

  • Baş ağrıları, örneğin migren veya gerilim tipi baş ağrıları
  • Sinüs ağrısı
  • Diş ağrısı
  • Sırt ağrısı, kas ağrıları
  • Adet sancısı
  • Boğaz ağrısı
  • Artrit

İbuprofen Nasıl Çalışır?
İbuprofen vücudun siklooksijenaz (COX)-1 ve COX-2 üretme yeteneğini azaltır. Vücut, bu maddeleri, ağrı, iltihaplanma ve ateşi artıran hastalık ve yaralanmalara yanıt olarak serbest bırakır. İbuprofen’i ağızdan aldıktan sonra 20-30 dakika içinde ağrıda bir azalma olduğunu fark etmelisiniz. İbuprofen böbreklerde işlenir.

İbuprofen’in Yan Etkileri

İbuprofenin yan etkileri arasında baş dönmesi, uyuşukluk, yorgunluk, kulak çınlaması, bulanık görme, göz tahrişi, sıvı tutulması, karın ağrısı, kusma, ishal, mesane tahrişi, ellerde ve ayaklarda karıncalanma veya uyuşma, susuzluk ve terleme yer alır.

Yan etkiler astım veya nefes darlığı, yüz veya boyun şişmesi, koyu renkli kusma veya siyah dışkı içeriyorsa acil tıbbi yardım alınmalıdır. 65 yaşın üzerindeyken, reflü veya mide ülseri varsa ibuprofen almanın ekstra riskleri vardır.

İbuprofen’i Kimler Almamalıdır?
İbuprofen, parasetamolden daha fazla yan etki potansiyeline sahiptir ve toplumun daha büyük bir kısmı tarafından kaçınılması gerekir. 60 yaşın üzerindeyseniz, bu koşullardan herhangi birine sahipseniz veya bu ilaçları alıyorsanız, ibuprofen almadan önce doktorunuzla konuşmalısınız:

  • Mide hastalığı veya ülser
  • Mide ekşimesi veya karın ağrısı
  • Yüksek kan basıncı
  • Herhangi bir kanama sorunu
  • Antikoagülan almak
  • Zona veya suçiçeği
  • Crohn hastalığı veya ülseratif kolit
  • Kalp hastalığı
  • Böbrek hastalığı
  • karaciğer durumu
  • diüretik almak
  • Diğer NSAID’leri almak
  • Diğer ciddi koşullar
  • Hamile veya emziren anneler

İbuprofen parasetamolden daha mı iyidir?

İbuprofen Parasetamolden Daha mı İyi?

Tedavi etmek için ilacı ne için aldığınıza bağlı. İltihap ise, o zaman ibuprofen parasetamolden daha iyidir, ancak hafif ağrı ise hem ibuprofen hem de parasetamol işe yarayacaktır.

Parasetamol ve İbuprofen Çocuklar İçin Güvenli mi?
Her iki ilaç da doğru dozda çocuklar için uygundur.

Parasetamol veya İbuprofen’in Yiyeceklerle Birlikte Alınması Gerekir mi?
Parasetamol ve ibuprofen aç veya tok karnına alınabilir.

Kronik, devam eden ağrı kesici için ibuprofen gibi NSAID kullanan kişiler, mide hasarını önlemenin en iyi yolu hakkında doktorlarını görmelidir. Bir ay veya daha uzun süre NSAİİ kullanan kişilerde %2-4 oranında ülser gelişir .

Parasetamol ve İbuprofen’in Tehlikeleri
Çok fazla insan, reçetesiz satılan ilaçların tehlikeli olmadığını düşünüyor. Ancak ilacın çok fazla tüketilmesi veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılması ciddi hastalıklara veya ölüme neden olabilir.

Mide Kaplamasında Hasar
İbuprofen, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID) adı verilen bir ilaç sınıfına aittir . NSAID’in kronik kullanımı mide astarına zarar verebilir ve gastrit ve ülserlere yol açabilir.

Kazara Aşırı Doz
Parasetamol, 2013 yılında en yaygın kötüye kullanılan ilaçtı. 14-19 yaş arasındaki gençler, parasetamol ve ibuprofeni kötüye kullanma olasılığı en yüksek yaş grubudur.

Parasetamol kullanan aşırı doz ilaçlarının yarısı ila üçte ikisi kasıtsızdır. Bir parasetamol bilgi eksikliği kazara aşırı doz neden olur . Bazı insanlar maksimum günlük dozu anlamaz, birden fazla ilacı parasetamolün aktif madde olduğunu bilmeden alır veya reçetesiz satıldığı için aşırı doz riskinin farkında değildir.

İlaca karşı olumsuz bir reaksiyon yaşarsanız, almayı bırakın ve tıbbi yardım alın. Ebeveynler doğru dozu nasıl ölçeceklerini bilemedikleri ve güvenli güçlü yönler hakkında bilgi eksikliği olduğu için çocuklar da aşırı doz riski altındadır. Son yıllarda birçok marka, çocukların blister ambalajlardan ilaca erişmesini zorlaştırmak için çocuk güvenliği ambalajlarını piyasaya sürdü. Tüm ilaçlar çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır.

Ebeveynlerin, 48 saat boyunca parasetamol veya ibuprofen alıyorlarsa ve hala ağrı veya ateş çekiyorlarsa, nedenini belirlemek için çocuklarını bir doktora götürmeleri önerilir.

Parasetamol ve İbuprofen’i Birlikte Almak

Yetişkinler, önerilen maksimum dozu aşmadıkları sürece iki ilacı birlikte alabilirler. Ama bu zor olabilir. İkisi arasında geçiş yapmanın herhangi bir yararı olduğunu gösteren hiçbir çalışma yok, bu yüzden birine bağlı kalmak daha kolaydır.

Her iki ilaç için maksimum dozlar:

Parasetamol 4-6 saatte bir verilebilir – 24 saatte maksimum dört doz

İbuprofen 6-8 saatte bir verilebilir – 24 saatte maksimum üç doz

Yetişkinlerde ve 12 yaşından büyük çocuklarda maksimum günlük oral parasetamol dozu, her dört ila altı saatte bir 500 ila 1000 mg’dır.

OTC Ağrı Kesicilerle Güvende Kalmak İçin İpuçları
Garip bir durumda OTC ağrı kesici alan çoğu insan için nispeten güvenlidir, ancak yanlış kullanımı önlemek için akılda tutulması gereken birkaç şey vardır.

  • Hatırladığınızı düşünseniz bile, dozaj talimatları için etiketi kontrol edin.
  • Devam eden bir hastalığınız varsa veya başka ilaçlar alıyorsanız, hangi ağrı kesicilerin uygun olduğunu öğrenmek için doktorunuzla konuşun.
  • Önerilen en düşük dozla başlayın
  • Farklı markaların farklı önerilen dozları olabileceğini anlayın
  • Önerilen maksimum günlük dozu asla aşmayın
  • Birkaç gün sonra ağrınız veya ateşiniz olursa doktorunuza görünün.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku